انواع هنر نقاشی خط

توضیحات:

 • به نام خدا

  دسته اول: آثار نقاشی خط که به دست نقاشان پدید آمده و در آن ها حروف و کلمات جایگزین اشکال و پیکره ها شده اند، پدید آورندگان این آثار نقاشی خط ها نقاشان می باشند.

  دسته دوم: آثار نقاشی خط که به دست خوشنویسان پدید آمده و در اجرای این نقاشی خط ها از تکنیک های نقاشی و طراحی یا گرافیک استفاده شده است.

  دسته سوم: آثار نقاشی خط که به دست خوشنویسان خلق شده و در اجرای آن فقط از تکنیک خوشنویسی یعنی قلم و مرکب استفاده شده است. برای مثال می توان از سیاه مشق های میرزا غلام رضا اصفهانی و میر حسین و برخی از آثار خوشنویسان معاصر نام برد.

  به طور کلی نقاشی خط دارای انواع مختلف زیر است:

  • نقاشی خط روی بوم
  • نقاشی خط مدرن
  • نقاشی خط ساده
  • نقاشی خط روی مقوا
  • نقاشی خط نستعلیق
  • نقاشی خط برجسته

  آموزش نقاشی خط

  در دوره های آموزشی نقاشی خط هنرجو ابتدا باید با انواع خط آشنا شود و سپس مبحث رنگ شناسی را به طور کامل فرا گیرد و بعد از آن کار خود را با ورق طلا، نقره و مس شروع نماید و از آنان به عنوان سطوح کار خود استفاده و بر روی آنان شروع به نگارش کند و اما یکی از مهمترین مسائل در آموزش نقاشی خط برای هر فرد داشتن خلاقیت و ذوق هنری است که بدان وسیله قادر به بداعه نگاری بر روی بوم و یا سطوح دیگر باشد.

  مواد و ابزار مورد استفاده در هنر نقاشی خط

  در اجرای یک اثر به شیوه نقاشیخط تقریبا از تمام مواد و ابزاری که در نقاشی، خوشنویسی، طراحی و مجسمه سازی موجود است، استفاده می شود و می توان از آنها بهره گرفت. لکن ممکن است نوع کاربری آن ها و اثری که نهایتا از آن حاصل می شود متفاوت باشد.

  در این فصل به معرفی انواع و اقسام ابزار و رنگهای معمول دوره های گذشته و معاصر می پردازیم و کاربرد هر یک را به صورت مختصر اشاره می کنیم. در کنار این وسایل عمومی به رنگ و ابزار و مواد غیر مألوف هم اشاره می شود.

  مرکب: ماده ای است مرکب از دوده، صمغ، زاج، مازو که نوع خشک آن را با آب محلول می کنند سپس نوک قلم را به آن آغشته کرده بر روی کاغذ می نویسند و به آن مداد ، سیاهی ، زغالاب ، زگالاب نیز می گویند .

  علاوه بر آن که مرکب در خوشنویسی استفاده می شود در دوره های گذشته و علی الخصوص قاجار از مرکب برای خطوط تزئینی استفاده فراوان شده است.

  ملک محمد قزوینی، حسن زرین قلم، محمد علی خیارجی از مرکب آثار بسیار زیبایی آفریده اند. از هنرمندان معاصر محمد مهدی یعقوبیان که در زمینه خوشنویسی و نقاشیخط فعالیت می کند خطوط تزئینی به وسیله مرکب آفریده است. در آثار مرکبی او شیوه مورد استفاده گلزار است، اما به جای آنکه در میان خط جلی نقوش تزئینی استفاده شود از خط برای پر کردن فضای خط جلی استفاده شده است.

  مرکب الوان: به مرکبی گویند که بجز رنگ های متدوال مانند: مشکی و قهوه ای و نیز زر و سیم باشد. نوشتن با مرکب الوان بر کاغذهای الوان از زمان های کهن رایج بوده است. از مرکب های الوان بر خلق آثاری به شیوه رنگه نویسی استفاده می شود. از هنرمندانی که از رنگه نویسی استفاده فراوانی در آثارشان می کنند می توان اسرافیل شیرچی، مهدی فلاح، پیمان پیروی و جلیل رسولی را نام برد.

  ورق طلا، نقره و مس، کاغذ های ابر و باد، مقوا و بوم به عنوان سطوح مورد نیاز برای نگارش نقاشی خط ب روی آنها.

  انواع قلم و قلمتراش.


 • تهیه و تنظیم توسط
  تماس : 09367697027
  انتشار مطلب در :